Współpraca z klubem seniora

Współpraca z klubem seniora

  Przed otwarciem domu seniora Słoneczne Wzgórze współpracowaliśmy z klubem seniora w Rokicinach aby przeprowadzić zajęcia pilotażowe, które pomogły nam poznać potrzeby i zainteresowania seniorów. Zaproponowaliśmy udział w zajęciach związanych z aktywnością fizyczną,  (gimnastyka 60+, spacery z kijami Nornic Walking, lekcje tańca)  w warsztatach twórczych (rękodzieło okolicznościowe, prace ręczne) warsztatach kulinarnych (prelekcja na temat zdrowego odżywiania oraz wspólne gotowanie) oraz warsztatach kosmetycznych (prelekcja na temat naturalnych kosmetyków, własnoręczne robienie kosmetyków).

 Zajęcia z aktywności fizycznej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  Gimnastykę 60+ prowadził doświadczony terapeuta i trener personalny Przemysław Łagowski, który ma doświadczenie w pracy z seniorami, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Taki rodzaj aktywności ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, pozytywnie wpływa zarówno na sferę fizyczną jak i psychiczną, poprawia ogólne samopoczucie,  pomaga zwiększyć samodzielność, zmniejsza dolegliwości bólowe.

  Lekcja tańca oraz spacer z kijami przeprowadzone były przez  Acilyz Katell Caro Klocek profesjonalną instruktorkę fitness i tancerkę, pochodzacą z Kolumbii. Seniorzy byli bardzo zadowoleni ze spaceru Nordic Walking ponieważ jest to aktywność na świeżym powietrzu, która nie wymaga zbyt dużego obciążenia organizmu. Kije pomagają zachować równowagę, nie ma przeciwskazań do wykonywania tego sportu, spaceru spróbowała nawet seniorka, która na co dzień chodzi o kulach.

 Lekcja tańca (salsa i samba brazylijska) , oprócz walorów zdrowotnych,między innymi takich jak poprawa krążenia krwi i pracy układu oddechowego,  była świetną integracją grupy seniorów. Taniec to doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu w miłym towarzystwie. Taniec jest na tyle przyjemną formą aktywności, że pozwala zapomnieć – o zmęczeniu, o bólu. Jest także dobrą formą rehabilitacji dla seniorów , odstresowuje, relaksuje i sprawia radość.  Skupienie na nauce kroków angażuje umysł. Jest to dobry sposób na ćwiczenie pamięci. Taniec ma też pozytywny wpływ na osoby chore na Parkinsona.

  Warsztaty twórcze przeprowadziła Małgorzata Cyrańska prowadząca warsztaty twórczo – plastyczne ART.-AKCJA.  Jest to interdyscyplinarna forma spotkań mająca na celu aktywizację seniorów, rozwijanie aktywności twórczej, rozwijanie zainteresowań ale przede wszystkim integracja i zapobieganie izolacji osób starszych. W ramach pilotażu przeprowadzono warsztaty robienia lampionów świątecznych, które okazały się zajęciem cenionym przez seniorów.

 Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia kulinarne – prelekcja o zdrowym  żywieniu oraz wspólne gotowanie zdrowych słodkości. Podczas warsztatów seniorzy dowiedzieli się o zdrowych zamiennikach w kuchni, jak odżywianiem wspierać serce seniora by było zdrowe, poznali zdrowe zamienniki białego cukru oraz zdrowe tłuszcze. Seniorzy wykonali samodzielnie naturalne kolorowe wegańskie lukry, którymi pokolorowali zdrowe ciasteczka i udekorowali zdrowymi dodatkami, dowiedzieli się jak stworzyć domowe czekoladki.

 Ostatnie zajęcia to warsztaty kosmetyki naturalnej, podczas których seniorzy samodzielnie wykonali kosmetyki z wegańskich i naturalnych produktów a także dowiedzieli się jak można dbać o urodę w naturalny sposób w każdym wieku. Warsztaty kulinarne oraz warsztaty kosmetyki naturalnej poprowadziła dietetyk Justyna Ossowska pracująca w Pracowni Odżywiania Naturalnego ‘Kura Modowa’ w Łodzi.

Adres

Dom Seniora Słoneczne Wzgórze

ul. Słoneczna 14

97-221 Łaznowska Wola

 

Projekt Unijny

Kontakt

e-mail: info@slonecznewzgorze.net

przyjęcia i zapisy: +48 535 409 137

recepcja/rehabilitacja: +48 535 400 863

 

Napisz do nas